Hilal Organizasyon şirketi

Hilal Organizasyon İade Politikası


Hilal Organizasyon
koşulsuz olarak satış öncesinde ve satış sonrasındaki müşteri memnuniyetini benimsemiştir. Sitemizden satın aldığınız her hizmet, Hilal Organizasyon garantisi altındadır.
Hilal Organizasyon Tüketici Hakları Kanunu?na uymakla yükümlü olup bu yükümlülüğü harfiyen yerine getirmektedir.


Hilal Organizasyon?dan satın aldığınız tüm hizmetlerde, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunlar uyarınca iade ve cayma hakkınız bulunmaktadır. 


İlgili kanunlar gereği yaptığınız rezervasyon veya satın alma işlemi, son 15 gün kalana kadar hiçbir şart aranmadan iptal edilebilecektir. Hizmetlerimiz nedeniyle doğabilecek her türlü sorun ve memnuniyetsizliklerde, sorunlar hassasiyetle incelenerek çözülecektir. hilal organizasyon iade politikası


Bu nedenlerle rezervasyon ve iade işlemlerini başlatmadan önce bu metni okumanız faydanıza olacaktır. Tüm işlemleriniz esnasında Hilal Organizasyon iletişim kurarak gerekli prosedürün başlatılması istenmelidir.
Kredi kartı ve taksitle yapılmış mal ve hizmetin iadesi nakit para ile değil, banka sözleşmesi gereği kredi kartı ve taksitli olarak yapılmaktadır. Nakit, Havale, EFT, Posta Çeki şeklindeki ödemelerde de yine aynı geri ödeme kanalları kullanılacaktır. Tek ödeme yapılmış olmasına karşılık, müşteriye ücret iadesi de tek ödeme şeklinde yapılacaktır.


Bu sözleşme metni ile ilgili çıkacak uyuşmazlıklar için TÜKETİCİ ikametgahının bulunduğu İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yüksek meblağlı tutarlar içinse aynı yerdeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.


Hilal Organizasyon ve TÜKETİCİ bu prosedürlerin tüm koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır.